Lubuski Klaster Metalowy
ul. Jagiellończyka 17/1
66-400 Gorzów Wlkp.

18. COTTBUSER LEICHTBAUWORKSHOP I SPOTKANIE Z NIEMIECKIMI KLASTRAMI

Konstrukcje lekkie w Chociebużu (Cottbus)

14 i 15 marca bieżącego roku na zaprzyjaźnionym Brandenburskim Uniwersytecie Technologicznym, kampus w Chociebużu (Cottbus), odbyła się 18. edycja Chociebuskich Warsztatów Konstrukcji Lekkich, organizowana przez uniwersytecki Institute of Lightweight Design and Value-added Management. Oprócz tego odbyło się również Spotkanie sieci lekkich konstrukcji Berlin-Brandenburgia (Netzwerktreffen Leichtbau Berlin-Brandenburg) organizowane przez Wirtschaftsförderung Land Brandenburg GmbH – Metall Cluster oraz Kunstoffe und Chemie Cluster Berlin-Brandenburg. Chociaż niemiecka nazwa “Leichtbau” może sugerować, że chodzi o budownictwo, to odnosi się ona do znacznie szerszego spektrum. Konstrukcja lekka w budowie maszyn i urządzeń może przynieść liczne korzyści w zakresie redukcji masy i energochłonności, oszczędzania zasobów, zwiększenie wydajności czy też integracji wielu funkcji. Termin ten często odnosi się do materiałów kompozytowych, ale uzyskanie konstrukcji lekkiej jest też możliwe poprzez zastosowanie odpowiednio ukształtowanych materiałów metalowych. W czasie trwania obydwu tych wydarzeń uczestnicy mogli nie tylko wysłuchać ciekawych wykładów, ale przede wszystkim zobaczyć na żywo nowoczesne technologie wytwarzania.

Netzwerktreffen Leichtbau Berlin-Brandenburg

W czwartkowe przedpołudnie na terenie CreativeOpenLab (COLab) rozpoczęło się spotkanie Sieci Konstrukcji Lekkich Berlin-Brandenburgia. Po krókim powitaniu gościu uczestnicy mieli okazję zwiedzać laboratoria lokalnego uniwersytetu związanych z technologiami kompozytowymi i spawalniczymi. To jednak był początek praktycznych przykładów. Następną stacją były nowopowstające laboratoria chesco – Center for Hybrid Electric Systems Cottbus, gdzie badane i rozwijane będą nowoczesne napędy hybrydowe – głównie dla lotnictwa. Obszarem badawczym będą nie tylko napędy elektryczne, ale też spalinowe silniki na wodór – turbiny gazowe. Na zakończenie uczestnicy zostali przewiezieni do firmy Forster SMT GmbH gdzie pracownicy pochwalili się swoimi osiągnięciami w branży łączenia, wytwarzania a także produktów dla kolejnictwa. W wydarzeniu udział wzięli nie tylko przedstawiciele niemieckich firm i instytucji, ale także gorzowski Oddział SIMP wspólnie z Instytutem Inżynierii Mechanicznej UZ.

Stanowisko do wytwarzania przyrostowego przez napawanie na Katedrze Łączenia i Spawania B-TU.

Leichtbauworkshop

Po powrocie do Cottbus, z lekkim opóźnieniem dołączyliśmy do 18.Chociebuskich Warsztatów Konstrukcji Lekkich. Uprzednio uczestnicy zostali oprowadzeni po laboratoriach badawczych, które zwiedziliśmy w ramach poprzedniego wydarzenia. My przybyliśmy akurat w samą porę na sesje wykładowe. Wcześniej na miejsce dotarli również członkowie Lubuskiego Klastra Metalowego – firma ANIRO Sp. z o.o. Po tak wyczerpującym dniu na uczestników czekało spotkanie networkingowe urozmaicone o bogaty bufet. Następnego dnia, w piątek 15. marca dołączyli do nas pozostali przedstawiciele i członkowie Lubuskiego Klastra Metalowego. Swoje stoisko wystawiła również firma PPHU POLIGRAF Wiesław Kasprowiak z Gorzowa Wielkopolskiego. Ponadto zza Odry przyjechali pracownicy naukowi WIMIM ZUT w Szczecinie. Dzień ten był pełny ciekawych wykładów, gdzie oprócz prezentacji wyników badań w inżynierii materiałowej czy też osiągnieć regionalnych firm, urzędnicy przedstawili również możliwości finansowania projektów badawczo-rozwojowych. Wydarzenie zostało zakończone dyskusją na temat nowych materiałów, technologii wytwarzania a także technologii dla zdecentralizowanej energetyki.

W wydarzeniu uczestniczyliśmy wspólnie z Lubuskim Klastrem Metalowym oraz pracownikami naukowymi ZUT.

Nie przegapmy naszej szansy!

Nowoczesne technologie wytwarzania, materiały czy też metody badawcze opracowywane są na całym świecie. Cieszymy się, że również i nasz region przygraniczny może mieć znaczący wkład w światowy rozwój technologii. W czasie tych dwóch dni moglibyśmy dowiedzieć się sporo o przedsięwzięciach realizowanych na lewym brzegu Nysy i Odry. Serdecznie dziękujemy Koleżankom i Kolegom z Niemiec za ciekawe 2 dni pełne nowinek technicznych podczas których mogliśmy nawiązać nowe kontakty oraz rozwinąć te już istniejące.  Z niecierpliwością czekamy na podobne inicjatywy w Lubuskiem, gdzie potencjał badawczo-rozwojowy jest powoli, ale skutecznie rozwijany, jak chociażby Park Technologii Kosmicznych. Deklarujemy również chęć współorganizowania takich wydarzeń, na których będziemy mogli przedstawić możliwości i osiągnięcia naszego regionu!

Źródło: https://gorzow.simp.pl/2024/03/21/18-cottbuser-leichtbauworkshop-i-spotkanie-z-klastrami/

LOKALIZACJA:

ul. Jagiellończyka 17/1
66-400 Gorzów Wlkp.

KONTAKT:

tel.: +48 95 722 75 30
e-mail: biuro@lubuskiklaster.pl