Lubuski Klaster Metalowy
ul. Jagiellończyka 17/1
66-400 Gorzów Wlkp.

PPHU POLIGRAF Wiesław Kasprowiak i Zakład Mechaniczny MESTIL Sp. z o.o. laureatami Nagród Gospodarczych Marszałka Województwa Lubuskiego 2023

W czwartkowym wieczór 5 października 2023 r. w Lubuskim Teatrze poznaliśmy laureatów szóstej edycji Nagród Gospodarczych Marszałka Województwa Lubuskiego.

Gala była finałem najważniejszego gospodarczego wydarzenia roku w naszym regionie – Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2023.

Przeczytaj także: Kongres Gospodarczy 2023: jak zadbać o środowisko?

Przeczytaj także: Kongres Gospodarczy Lubuskie 2023. Dlaczego jest tak źle, skoro jest tak dobrze?

Przeczytaj także: Kongres Gospodarczy 2023: Wodór paliwem przyszłości. Innowacyjne Lubuskie przed wielką szansą

Spośród  zgłoszonych do konkursu firm Kapituła składająca się z przedstawicieli sfery otoczenia biznesu, bankowej, badawczo-rozwojowej a także samorządowej wybrała 12 firm w czterech podkategoriach innowacyjnych przedsiębiorstw: mikro, małych, średnich i dużych za najciekawsze innowacje wprowadzone na rynek w latach 2020 – 2022. Pozostałymi kryteriami były przychody, nakłady inwestycyjne oraz dbałość o pracownika: BHP i jego rozwój zawodowy.

Laureaci Nagród Gospodarczych Marszałka Województwa Lubuskiego 2023

Firmy mikro:

1. PPHU POLIGRAF Wiesław Kasprowiak;

Za wprowadzenie innowacji produktowej na skalę międzynarodową, którym jest centrum addytywno – skrawające PROTO PLAST MAKER 4.0. (z głowicami frezującą i drukującą) do szybkiego prototypowania oraz obróbki ubytkowej tworzyw sztucznych na potrzeby druku 3D oraz specjalistycznego oprogramowania obsługi tego urządzenia.

2. Codetain sp. z.o.o.;

za indywidulne rozwiązania pozwalające na magazynowanie w pojazdach elektrycznych energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej, za systemy do zarządzania hubami stacji oraz za program umożliwiający bezpłatne ładowanie aut elektrycznych w zamian za udostępnienie ich jako mobilnego magazynu.  

3. Specterm Krzysztof Ulanicki;

za rozwiązania w zakresie stolarki okiennej, w tym objętą patentem europejskim, technologię przygotowania wełny drzewnej do zastosowania jako izolacji i uszczelnienia okien podczas ich montażu w otworze. 

Firmy małe:

1. LfC Sp. z o.o.;

za wprowadzenie na globalne rynki implantu kręgosłupowego ISaF wykonanego z proszków tytanu w technologii druku 3D wraz z procedurą chirurgiczną TrabQCell – wykorzystującą autogenną kość pacjenta do zrostu kostnego – które w latach 2020 – 2022 pozwoliły na wyleczenie 500 pacjentów na świecie.

2. PPUH KOMA Sp. z o.o.;

za serię produktów do głuszenia zwierząt i ryb, w tym z automatycznym pomiarem indywidulanej oporności zwierzęcia oraz za unikatową instalację gazową Znicza Olimpijskiego z systemem dysz i dyfuzorów na potrzeby Igrzysk Europejskich w Krakowie 2023.

3. Stacjeladowania Sp. z o.o.

za wprowadzenie na rynek systemu ładowania samochodów elektrycznych opartego o system oświetlenia ulicznego, za akumulatorowy system stacji ładowania EmobileHUB oraz za system dwustronnych ekranów dźwiękochłonnych z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.

Firmy średnie:

1. Zakład Mechaniczny MESTIL Sp. z o.o.;

za wprowadzenie na rynek nowych wałów rozprężnych, które pozwalają na zwiększenie prędkości procesów produkcyjnych, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów oraz uzyskaniu lepszej jakości wyrobów w fabrykach stosujących wały (głównie branże poligraficzna i papiernicza) oraz za zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku oraz znaczący wzrost przychodów Spółki. 

2. Stena Recycling oddział we Wschowie;

za modernizację i rozwój instalacji przetwarzania metali szlachetnych (miedź, srebro, złoto) oraz przetwarzania folii transparentnej (LDPE), umożliwiającej odzyskanie folii i przywrócenie jej w postaci, pozwalającej na ponowne wykorzystanie do produkcji kolejnych wyrobów, ponadto za nowoczesne metody odzysku tworzyw sztucznych, pochodzących ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. 

3. Domator24 Sp. z o.o.

za wprowadzenie na globalne rynki 3 marek mebli gamingowych oraz systematyczne wprowadzanie kreatywnych rozwiązań technicznych, które pozwalają nie tylko podążać firmie za trendami w meblarstwie, ale samemu je kreować.

Firmy duże:

1. Streamsoft Sp. z o.o. S.K.;

za wprowadzenie na rynek rozwiązania aplikacji mobilnej Serwis* 2.0, która wspomaga pracę poprzez ułatwienie codziennych czynności związanych z obsługą zleceń serwisowych oraz zapewnia szybki dostępu do wielu istotnych informacji.

2. SECO/WARWICK SA;

Za nieustanne wprowadzanie innowacji procesowych i produktowych w zakresie produkcji urządzeń do obróbki cieplnej metali, które w latach 2020 – 2022 pozwoliły na skomercjalizowanie 8 z 9 patentów na własne wynalazki. Wyprodukowane piece trafiają do odbiorców z 70 państw, głównie z branż: samochodowej, lotniczej, elektronicznej, maszynowej, narzędziowej i medycznej.  

3. Relpol SA.

za wysoce oszczędne energetycznie innowacje produktowe (przekaźnik R2N-M oraz bistabilny do układów sterowania i automatyki przemysłowej) oraz innowacje procesowe tzw. „zestaw zwory”, łączący w sobie  szereg procesów produkcyjnych, pomocniczych operacji montażowych oraz kontrolno-testowych, które trafiają do ponad 50 państw świata.

Podczas gali odbyło się także głosowanie na Nagrodę Publiczności. Laureatem została firma Codetain.

Nagrody zwycięzcom wręczyli: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz Edyta Płanka, dyrektorka Rozwoju Regionu Banku Gospodarstwa Krajowego, który był współorganizatorem konkursu (laureatom pierwszych miejsc); członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński (laureatom drugich miejsc) oraz poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki (laureatom trzecich miejsc). Nagrodę publiczności wręczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek.

Muzyczną gwiazdą gali była Kasia Kowalska.

źródło

LOKALIZACJA:

ul. Jagiellończyka 17/1
66-400 Gorzów Wlkp.

KONTAKT:

tel.: +48 95 722 75 30
e-mail: biuro@lubuskiklaster.pl